Návštěva Bambouseraie d’Anduze

Bambouseraie d’Anduze – nebo také Prafrance – je nejstarší bambusárium v Evropě. Pro milovníka bambusů je to ráj na zemi, kam je potřeba se vydat. 🙂

Vyvalit se k moři poblíž Toulonu jsem jel už potřetí, ale tentokrát jsme to vzali přes vodotrysk v Ženevě, obešli jsme koloseum v Nimes (v Prafrance totiž zrovna pršelo a hrozili nám i evakuací kempu), přešli Pont du Gard, ale hlavně… hlavně jsem navštívil Prafrance.

Ubytování

Bambusy kolem bungalovů v kempu le Pradal

Bambusy kolem bungalovů v kempu le Pradal

Už ten příjezd… Bambusy jsou ve Francii běžné, ale čím blíže jste Prafrance, tím je jich víc.

Týna vybrala ubytování v kempu le Pradal a líp to udělat nemohla! Paní na recepci sice neuměla anglicky ani písmenko, ale byla moc milá a rukama nohama jsme se domluvili. Ať mi nikdo netvrdí, že jsou Francouzi nafoukaný a nechtějí se bavit. My měli vždycky štěstí.

Kemp byl v polovině září téměř prázdný a my si tak mohli místo pro stan a auto vybrat. Objel jsem kemp dokola a samozřejmě vybral plácek uprostřed bambusů. Bylo jich tam hodně – cca 30 metrová „stěna“ a přes cestu od nás 10 cm tlustá stébla obklopující trvale umístěné bungalovy. Ten kemp mě nadchl a vřele ho doporučuji. Informace najdete na konci článku.

Bambusárium Prafrance

Naprosto zenové, uklidňující místo

Naprosto zenové, uklidňující místo

Jak popsat Prafrance? Vlastně těžko :). Krása střídá nádheru. Už cestou od parkoviště ke vstupu vidím několika metrovou stěnu bambusů u protékající vody. Stojíme na vyvýšeném místě a vrcholky Phyllostachysů ukazují monumentálnost místa.

Za vstupem – chajda obložená bambusem – následuje desítky metrů dlouhá ulička lemovaná zhruba 15 metrů vysokými bambusy kam jen oko dohlédne. A tato ulička se dále větví a odbočuje do dalších zákoutí různých druhů bambusů. Hned na začátku vpravo se můžete ztratit v bludišti z Fargesií, ale jinak je Prafrance hlavně o Phyllostachysech.

Vysoká stébla bambusů po stranách uličky se nad vámi sklání a uzavírají výhled na oblohu. Stébla mají klidně i 15 cm v průměru. Kromě bambusů tu najdete i japonskou zahradu s bonsaiemi, několik sekvojí, magnolie nebo vodní rostliny.

Těžko se to popisuje. Podívejte se na fotky z Prafrance níže anebo ještě lépe se tam vydejte sami – mapu a informace najdete na konci článku.

O Prafrance
Prafrance založil francouzský obchodník s kořením a botanik amatér Eugene Mazel. Mazela bambusy nadchly a chtěl v Evropě vytvořit bambusový les. Roku 1855 koupil 34 hektarů půdy a ze svých obchodů s Čínou začal přivážet také bambusy. Stavba bambusária však Mazela přivedla roku 1890 k bankrotu a bambusárium musel zastavit bance. Roku 1902 jej koupil Gaston Negre a pokračoval v jeho budování.

Fotografie z cesty a bambusária

Informace k návštěvě Bambouseraie d’Anduze

Ubytování v kempu le Pradal

Web: http://campinganduze.com

Cena za 2 noci pro 2 dospělé, psa a stan 37 €

Bambouseraie d’Anduze

Web: www.bambouseraie.com

Cena: 9,60 € / osoba

Psi jsou povoleni na vodítku

Mapa

Související články

  • Živý plot z bambusu – Já bych mohl mít bambus všude, ale teď mi šlo o jakousi živou stěnu mezi námi a sousedkou.
  • Jak na protikořenovou zábranu – Výběžkaté bambusy (Phyllostachys) potřebují zamezit v nežádoucím rozrůstání.
  • Nové přírůstky bambusu (2015) – Každý rok s napětím očekávám, jak bambusy přežily zimu a zda a jaké budou nové přírůstky.
  • Prodej bambusů – Kvalitní a odolný bambus na zahradu. Vytvořte si nevšední zátiší nebo živý plot.