Každý rok s napětím očekávám, jak bambusy přežily zimu a zda a jaké budou nové přírůstky.
Bambus a zima
Existují mrazuvzdorné bambusy, které úplně v pohodě zvládají zimu v našich podmínkách. Jenže já mám bambusy na chalupě na Vysočině. A zima na Vysočině není úplně „v našich podmínkách“…
Bambus má rád
Potřebuje především vláhu – ano, i v zimě, když nemrze, se bambus zalévá. Bambus je stálezelená rostlina a v sobě obsaženou vodu odpařuje – právě i v zimě – listy. Pokud mu na dlouhou dobu zamrznou kořeny (nemůžou přijímat vláhu), bambus schne. Proto když je nad nulou, je dobré bambus zalít. Obecně má radši zalít jednou a pořádně než každý den trochu.
Bambus nemá rád
Vítr, protože napomáhá odpařování vody z listů.
Ostré zimní a jarní slunce bambus velmi snadno spálí. Je vhodné jej přes zimu přistínit – hlavně mladší bambus – bílou textílií. Mně se letos bambus v zimě „odkopal“, tak jsem ho pak již jen provizorně zabalil do potrhané látky. Bambus jsem vysazoval v 2012, dobře zakořenil a zimu nakonec přežil bez úhony.
V průběhu dubna (dle počasí) je možné odstranit ochrannou textílii.
Nové přírůstky
Zhruba od dubna můžeme také začít hnojit. Já nechávám bambus několik týdnů od sundání textílie, aby se aklimatizoval a pak začínám s Cereritem cca 3 x po 14 dnech. Zhruba od června pak hnojím Krystalonem Start, přes prázdniny Krystalonem Plod a květ a od konce srpna Krystalonem Podzim, který má víc draslíku a pomůže vyzrání a zpevnění tyčoviny před zimou.
O dovolený v půlce července plánuju bambus přemístit a Lukymu přivezu Aureosulcatu.
Chceš taky bambus? Koukni na aktuální nabídku bambusů.
Související články
- Živý plot z bambusu – Já bych mohl mít bambus všude, ale teď mi šlo o jakousi živou stěnu mezi námi a sousedkou.
- Zazimování bambusu – Pokud máme bambus první rok nebo ho pěstujeme v nepříznivých podmínkách (třeba vítr na Vysočině), je dobré ho na zimu trochu ochránit.
- Bambus ze semínek – Obecně by takto pěstovaný bambus neměl být moc kvalitní. No co, píchnul jsem ho do hlíny…
Napsat komentář