Jak jsem psal ve článku Leknín na balkón, leknín můžeme koupit nebo vypěstovat ze semínka. Tak dneska to vezmeme od toho semínka, ale nebude to leknín, ale lotos. Vizuálně jsou si dost podobní a původně byly lotosy zařazeny do příbuzenstva leknínů, ale pak se přišlo na to, že to lekníny nejsou. Více kdyžtak na Wiki.

Semena a klíčení

Koupit semínka se dají poměrně dobře, stačí pogooglovat. Zda z nich něco bude poznáte jednoduše – hodíte je do vody. Ty co plavou nevyklíčí. Ty, co jdou kde dnu, nejspíš vyklíčí.

Nejdřív je potřeba tvrdý obal semínka narušit a to nejlépe na straně stopky (nikoliv špičky). Buď můžete brousit nebo se ho budete snažit nožem seříznout. Dobře semínko držte a několikrát opatrně zatlačte na nůž cca 1 mm od konce semena. Pozor ať se nepořežete. Po pár pokusech ostrým nožem semeno povolí a kousek se odlomí. Když vidíte dírku, tak to stačí. Případně koukněte na video na konci článku.

Pak stačí semínka hodit do skleničky s vodou. Skleničku nechte na nějakém teplém místě. Voda se špiní a je dobré jí každý den měnit. Za pár dní byste měli vidět, že skořápka pukla a vylézá z ní zelený klíček. Za dalších několik dní jste ready k sázení.

Lotos klíčí

Lotos klíčí

Lotos připravený z vysazení

Lotos připravený z vysazení

Vysazení lotosu

Můžete namíchat vlastní substrát, ale pokud máte k dispozici jen balkón, tak bude nejlepší opět zajet do OBI pro Substrát na vodní rostliny. Květináč by měl mít větší díry, aby do něj mohla dobře voda při potápění. A připravte si nějaký kameny na zatížení, abyste tam jako já nemuseli strkat kameny, co si vaše drahá polovička přivezla od móře.

Věci na vysazení lotosu

Věci na vysazení lotosu

Při zkoumání druhého semena se ukázalo, že přeci jenom taky něco dělá, tak ho taky zasadím a uvidíme. Na dno květináče doporučuji dát několik kamenů, aby zejména menší květináč zatížili. Lotos dejte tak 1 cm pod úroveň substrátu.

Druhý semeno taky něco dělá

Druhý semeno taky něco dělá

Semena cca 1 cm pod úrovní substrátu

Semena cca 1 cm pod úrovní substrátu

Nyní následuje ponor. Aby voda nevytlačila hlínu ven z květináče, tak jsem jí nejdřív prolil. Poté pomalu ponořoval do kýblu s vodou, protože jsem čekal, že se stejně nějaká hlína vyplaví a znečistila by káď.

Nejdřív prolít hlínu vodou

Nejdřív prolít hlínu vodou

Pomalu ponořovat květináč

Pomalu ponořovat květináč

Květináč se potápí

Květináč se potápí

Květináč ponořen a hlína absorbuje vodu

Květináč ponořen a hlína absorbuje vodu

Zbývá přesunout lotos do kádě k leknínu. Na dno jsem dal jiný květináč, aby malý lotos dosáhl v pohodě na hladinu. Na něj postavím květináč s lotosem. Pěkně opatrně, aby se nevyplavila hlína a neznečistila vodu.

Opatrně ponořit lotos do kádě, aby se nevyplavila hlína

Opatrně ponořit lotos do kádě, aby se nevyplavila hlína

Protože jsem nedal kameny do květináče, tak musím ještě zatížit kameny z dovolené. Přeci jen, jak je květináč na květináči, mohl by spadnout.

Káď s leknínem vlevo a lotosem vpravo

Káď s leknínem vlevo a lotosem vpravo

Jak vidíte, není to vůbec žádná věda, zvládne to úplně každý. Tak jestli se vám kvetoucí lekníny nebo lotosy líbí, tak šup do toho 😉

Další zdroje

  • Video PlantzNThings: Starting Water Lotus from Seed

Související články

  • Leknín na balkón – Rozhodl jsem se vyzkoušet pěstovat leknín na balkóně.
  • Leknín zimu přežil, lotos ne – Zatímco leknínu se po zimě v kumbálu daří, lotos to nedal.
  • Bambus ze semínek – Obecně by takto pěstovaný bambus neměl být moc kvalitní. No co, píchnul jsem ho do hlíny…
  • Rajčata s chutí – Zkusím vypěstovat rajčata, co mají chuť. Mám pocit, že už léta jsem takový rajče neměl.