Jak jsem psal ve článku Leknín na balkón, leknín můžeme koupit nebo vypěstovat ze semínka. Tak dneska to vezmeme od toho semínka, ale nebude to leknín, ale lotos. Vizuálně jsou si dost podobní a původně byly lotosy zařazeny do příbuzenstva leknínů, ale pak se přišlo na to, že to lekníny nejsou. Více kdyžtak na Wiki.
Semena a klíčení
Koupit semínka se dají poměrně dobře, stačí pogooglovat. Zda z nich něco bude poznáte jednoduše – hodíte je do vody. Ty co plavou nevyklíčí. Ty, co jdou kde dnu, nejspíš vyklíčí.
Nejdřív je potřeba tvrdý obal semínka narušit a to nejlépe na straně stopky (nikoliv špičky). Buď můžete brousit nebo se ho budete snažit nožem seříznout. Dobře semínko držte a několikrát opatrně zatlačte na nůž cca 1 mm od konce semena. Pozor ať se nepořežete. Po pár pokusech ostrým nožem semeno povolí a kousek se odlomí. Když vidíte dírku, tak to stačí. Případně koukněte na video na konci článku.
Pak stačí semínka hodit do skleničky s vodou. Skleničku nechte na nějakém teplém místě. Voda se špiní a je dobré jí každý den měnit. Za pár dní byste měli vidět, že skořápka pukla a vylézá z ní zelený klíček. Za dalších několik dní jste ready k sázení.
Vysazení lotosu
Můžete namíchat vlastní substrát, ale pokud máte k dispozici jen balkón, tak bude nejlepší opět zajet do OBI pro Substrát na vodní rostliny. Květináč by měl mít větší díry, aby do něj mohla dobře voda při potápění. A připravte si nějaký kameny na zatížení, abyste tam jako já nemuseli strkat kameny, co si vaše drahá polovička přivezla od móře.
Při zkoumání druhého semena se ukázalo, že přeci jenom taky něco dělá, tak ho taky zasadím a uvidíme. Na dno květináče doporučuji dát několik kamenů, aby zejména menší květináč zatížili. Lotos dejte tak 1 cm pod úroveň substrátu.
Nyní následuje ponor. Aby voda nevytlačila hlínu ven z květináče, tak jsem jí nejdřív prolil. Poté pomalu ponořoval do kýblu s vodou, protože jsem čekal, že se stejně nějaká hlína vyplaví a znečistila by káď.
Zbývá přesunout lotos do kádě k leknínu. Na dno jsem dal jiný květináč, aby malý lotos dosáhl v pohodě na hladinu. Na něj postavím květináč s lotosem. Pěkně opatrně, aby se nevyplavila hlína a neznečistila vodu.
Protože jsem nedal kameny do květináče, tak musím ještě zatížit kameny z dovolené. Přeci jen, jak je květináč na květináči, mohl by spadnout.
Jak vidíte, není to vůbec žádná věda, zvládne to úplně každý. Tak jestli se vám kvetoucí lekníny nebo lotosy líbí, tak šup do toho 😉
Další zdroje
- Video PlantzNThings: Starting Water Lotus from Seed
Související články
- Leknín na balkón – Rozhodl jsem se vyzkoušet pěstovat leknín na balkóně.
- Leknín zimu přežil, lotos ne – Zatímco leknínu se po zimě v kumbálu daří, lotos to nedal.
- Bambus ze semínek – Obecně by takto pěstovaný bambus neměl být moc kvalitní. No co, píchnul jsem ho do hlíny…
- Rajčata s chutí – Zkusím vypěstovat rajčata, co mají chuť. Mám pocit, že už léta jsem takový rajče neměl.
Dobrý den,
nevím, zda se ještě zabýváte pěstováním lotosu, a samozřejmě chápu, pokud nebudete mít čas mi odpovídat, každopádně kdybyste si čas našel, moc by mi to pomohlo. Již dvakrát jsem se snažila vypěstovat si lotosy ze semínka. Na jaře jsem je nechala vyklíčit, v létě je dala ven na terasu, kde se jim velmi dařilo a rostly. Problém vždy nastane na podzim. První rok jsem je koncem září přenesla domů do světlé místnosti, kde jsem je v nádobě s vodou (kterou jsem měnila) nechala do jara. Lotosy se zatáhly, ale na jaře už nevyklíčily, protože se v květináči úplně rozpadly a shnily. Druhý rok jsem jim ostříhala povadlé listy a zkusila je dát do světlé místnosti ve sklepě (teplota cca 10-15 stupňů) do nádoby bez vody, pouze jsem je pravidelně zalévala, aby substrát nikdy nevyschl. Výsledek stejný, opět se úplně rozložily. Jak se prosím o lotosy staráte v zimě Vy? Měla bych možnost je dát do zahradního jezírka, ale myslím, že pod ledem by také nepřežily. Ještě mě napadlo je úplně vyndat ze zeminy a dát je na zimu jen do čisté vody. Moc by mi pomohly Vaše zkušenosti nebo zkušenosti kohokoli, kdo má v pěstování větší úspěchy než já.
Moc Vám děkuji.
Dobrý den, Barboro,
děkuji za Váš dotaz. Lotos byl pro mě takový pokus, že jsem se náhodou dostal k semínkům. Pěstoval jsem ho úplně stejně jako leknín. Ten se na zimu přemístí do tmavé místnosti nebo přikryje tmavou textílií. Místnost má mít 5 – 10 stupňů. To vše, aby rostlina neměl tendenci růst. Leknín má být pod vodou, zbylé listy se také stříhají.
Takto jsem zimoval lekní i lotos dohromady. Leknín v pohodně přežil, lotos nikoliv.
Zkuste se obrátit na pana Zikeše (http://kralovstvi-lekninu.sweb.cz), který má velké zkušenosti s lekníny, třeba bude vědět i co s lotosem.
V jezírku by také musel být leknín/lotos až pod ledem, takže by muselo být hluboké.
Doufám, že letos už zazimování vyjde. Dejte pak vědět, jak se na něj musí 😉
Hezký den.
Martin
Děkuji za rychlou odpověď. Lekníny pěstuji bez problémů, jsou celoročně v jezírku (které je dost hluboké, lekníny jsou sice v asi jen 40 cm hloubce, ale voda tam ani letos v zimě nepromrzla, čili žijí). Na lotosy to ale myslím není, přeci jen je to tropická rostlina. Zazimování lotosu ve sklepě letos nevyšlo, jak jsem psala. Teď dělám třetí pokus – už mi klíčí semena, a tak sbírám informace, aby to s nimi na podzim nedopadlo jako s těmi minulými. Pana Zikeše zkusím kontaktovat.
Špecialista na Lotosy a Bambusy:
http://www.okrasnedreviny.sk/index.php?Akcia=Lotos
Dobrý den,četla jsem váš komentář a pokud můžu poradit,zkuste napsat na adresu katka.ves@centrum.cz.Má naprosto fantastické lotosy a co se týče zazimování,má je ve vyhřívaném bazénku.Tak se podívejte na webovky,lotosy má opravdu úžasné.Eva
Dobrý den, lotus se pokouším pěstovat doma v bytě ve velké, asi 10 l skleněné nádobě i s květináčem s půdou. A chci se zeptat:
1) mám měnit vodu (dávám tam odstátou z vodovodu, trochu tvrdší), zatím sem tam tu vodu vyměním (většinou když se objeví průhledný povlak na hladině)
2) v nádobě se objevily zelené řasy, mohou rostlinu nějak omezovat v růstu či dokonce poškodit? Díky.
Zdravím Marceli,
10 l nádoba bude podle mě malá. Ten můj kalfas měl okolo 60 l. Otázkou je taky pěstování přímo v bytě…
ad 1) Já jsem vodu na balkoně neměnil. Voda z vodovodu může ničit mikrofloru, což nevím, jestli je dobře… Spíš bych jí nechal být, pokud není vyloženě zelená nebo nezapáchá.
ad2) Řasy se mi tvořily také. Vždy stačilo je jednou za čas vylovit rukou.
Ať se daří. M.
Děkuji.
Dobrý den, mám lotosy v Babice na maltu 45l a po týdnu mi zezelenala voda. V komentáři prim jste psal, že vodu neměníte, co s tím? Děkuji
Dobrý den,
45 l je strašně málo, to podle mě stačit nebude. Já měl minimálně 60 l. Čím víc, tím líp. Voda se vám bude hodně ohřívat. Já zelenou vodu moc neřešil – občas jsem rukou vylovil řasy. Občas třeba vodou zalil jiné kytky a napustil novou. Je to samozřejmě teplotní a chemický (u vody z řádu chlor) šok, tal jsem to nedělal často.
Dobrý den, místo seřezávání tvrdého semene a riskovani, že se pprezete, vemte pilník a špičku odbruste
Dotaz co takhle leknín do akvarka?
To by muselo být opravdu obrovské akvárko. A domnívám se, že leknín bude chtít/potřebovat projít zimou. Ale třeba existuje nějaká specialitka. Zkuste se zeptat v akvaristice.