Výběžkaté bambusy (rod Phyllostachys) se vám mohou rozeběhnout po zahradě kam nechcete, proto je dobré vymezit jim prostor pomocí protikořenové zábrany.

Docela neplánovaně a narychlo jsme natočili video, které jsem poprvé v životě upravoval a stříhal… No, sranda to byla, však se můžete přesvědčit sami. Takže omluvte kvalitu videa, závada není na vašem přijímači 😉

Kdy je protikořenová zábrana vhodná

Když potřebujete zabránit rozrůstání rostlin. V našem případě se jedná o bambusy rodu Phyllostachys (to jsou ty s tlustými stébly a rozmnožováním pomocí výběžků).

Fargesie (ty menší s tenčími stébly a rozmnožováním pomocí rozrůstáním do šířky) zábrany nepotřebují.

Správná hloubka

Dostatečná hloubka je cca 60 – 70 cm. To je asi hlouběji než jste chtěli slyšet, že? Četl jsem, že někdo zakopává i metr hluboko, ale když bychom šli do extrémů, tak ani ten metr nemusí stačit. Vždy záleží na konkrétním bambusu, kvalitě půdy, místu, mikroklimatu,… 60 centimetrů by mělo pro běžné potřeby stačit.

Pokud by náhodou bambus zábranu podlezl, ani pak není důvod propadat panice. Zkrátka musíte bambusu vždy zamezit v růstu a tím i zakořenění. Je potřeba jej z nežádoucího místa vytrhnout a ideálně vyrýt. ČR není pro bambusy domovinou. Po nějaké době se vyčerpá a přestane růst.

Vhodný sklon

Doporučuje se také nedávat protikořenovou folii přesně svisle, ale pod úhlem cca 15 °. To znamená vytvořit pro kořeny mírný trychtýř, aby při „plazení“ podél zábrany směřovaly směrem do vymezeného prostoru (pod sebe) a nikoliv vně.

Kde protikořenovku koupit?

Protikořenovou folii můžete koupit i u mě na webu Bambusář.cz. Nebo se zeptejte svého prodejce či pěstitele bambusu, nejspíš to také řešil.

Ať vám bambusy dělají radost.

Související články