Dočkal jsem se – sklízím rajčata. Trochu později, kapku zelenější, ale konečně se dozvím, jestli se to povedlo – jestli mají chuť nebo ne.

Proč sklízím tak pozdě?

1. kolo

Rajčata co – na rozdíl od Euro rajčat – mají mít chuť, jsem sázel začátkem března. V květnu šly ven na záhonek na Vysočině a něco pro radost na balkón. No jo, ale byly ty sucha a teplíčko, že? Nedaly to – první várka rajčat se uvařila, teda spíš odpařila…

2. kolo

Rychle jsem nechal naklíčit další a když byly větší, tak šly zase ven. https://buycbdproducts.com to byli slimáci – svině klouzavý. Drželi se pěkně ve stínu trávy lemující vyvýšený okraj záhonu a večer pořádali nájezdy. Hmmm…

3. kolo

Čekat na výsledek mého pokusu další rok se mi nechtělo, takže jsem spustil třetí kolo. Na záhonu jsem si trochu pomáhal granulema proti slimákům z OBI, ale valný efekt asi neměly. Nicméně, rajčata přežila a dál živoří v rámci letošního nedostatku vody a občasného víkendového zalévání.

Dozrávání rajčat

Rajčata sice přežila, ale dozrávají až teď na konci září / začátku října, což je pozdě. Nestihnou to.

Jsou masitá a velká klidně 8 – 15 cm. Jsou popraskaná, což je dáno občasnými lehkými deštíky, ale i odrůdou. Je to trochu problém, protože při dozrávání se do nich jednodušeji dostanou bakterie a můžou tak hnít. Je proto potřeba pořádně hlídat rajčata při dozrávání.

Dozrávání je možné pomoc tak, že se utrhnou i se stopkou a vloží do velké sklenice umístěné u okna. Nebo se zabalí jednotlivě do ubrousku, aby se nedotýkala a vložila třeba do přepravky. Je dobré k nim vložit jablka, protože uvolnují etylen a ten urychluje zrání.

Dozrávání rajčat 1

Dozrávání rajčat 1

Dozrávání rajčat 2

Dozrávání rajčat 2

Dozrávání rajčat 3

Dozrávání rajčat 3

Jak rajčata s chutí chutnají?

Chutnají jako rajčata, a to je dobře! Ano, mají chuť. Jsou dobrá. Nerozlišuju odrůdy, jsem tak trochu rád, že vůbec něco stihlo dozrát. Kdyby stihly dozrát dřív, věřím, že by byly ještě lepší. Uvidíme zase příští rok, zkusím i nějaký jiný rajčata.

Ochutnávka rajčete 1

Ochutnávka rajčete 1

Ochutnávka rajčete 2

Ochutnávka rajčete 2

Ochutnávka rajčete 3

Ochutnávka rajčete 3

Co bude dál?

Kolega mi slíbil nějaký semínka původních rajčat z Moravy. Tu klasiku, kdy si suší semínka uzrálých plodů a příští rok zase zasadí. Žádný OBI a prodejci sazenic či semínek. Jsem na to zvědavej a moc se těším.

Přírodě zdar!

Související články